Tag Archive: match schedule

Oct 16

2016 AQS1 Calgary | Draw & Match Schedule

AQS1

OCTOBER 17-18, 2015

 Calgary, AB

Leather Pocket Billiards – 3715 Edmonton Tr. NE
Play begins at 10:00 AM 



The 2016 Alberta Qualifying Series begins with 2015 AQS1, featuring 14 registered players that will be split into two round-robin groups. The top two players in their group advance to the knockout round Sunday, October 18th. 

DRAW & MATCH SCHEDULE

REGISTRATION – 9:50 AM

ALL GROUPS  BEGIN PLAY AT APPROXIMATELY 10:00 AM

GROUP ASSIGNMENTS

GROUP A
GROUP B
David Kutney
Jim Whittaker
Gordon Galenza
Bill Cormylo
Earl MacMaster
Omair Ahmed
Clarence York
Brad Grierson
Rodney Yim
Chase Real Cyr
Barry Hooey
Randall Morrison
Jesse Nicol
Brent Balog

All round-robin matches for this event will be frames.

PLEASE NOTE:
Times are approximations only and it is likely that schedules will be undergo some changes during the event on the basis of table availability. (This is also why some estimated times may appear to have a player booked into two matches simultaneously, for example.)

CLICK HERE TO VIEW THE APPROXIMATE SCHEDULE

Sep 10

2015 Alberta Masters – Draw & Match Schedule

DRAW

Please find below the draw for the 2015 Alberta Masters:

Please note: On account of an odd number of players registered, both first and second-round losers will be awarded a place in the single elimination plate tournament to follow. However, unranked players who win and advance in the main bracket from the first round will not be included in the plate tournament bracket.

MATCH SCHEDULE

Friday, September 11 – 7:15 PM

  • PETER QUON vs. GORD SCHULTZ
  • RANDY ALBRECHT vs. EARL MACMASTER
  • RODNEY YIM vs. JESSE NICOL
  • GORDON GALENZA vs. RANDALL MORRISON
  • JESSE NOWAK vs. OMAIR AHMED

Saturday, September 12 – 10:00 AM

  • CHASE REAL CYR vs. BARRY HOOEY
  • MICHEL MAUVIEL vs. BRIAN BUTLER
  • TOM FINSTAD vs. BRIAN GROH
  • PAUL POTIER vs. Winner of SCHULTZ/QUON
  • Winner of NOWAK/AHMED vs. Winner of GALENZA/MORRISON

Saturday, September 12 – ~1:00 PM

  • QUARTERFINALS continue…
  • Plate tournament first-round matches begin.

Saturday, September 12 – ~3:00 PM

  • SEMIFINALS begin…
  • Plate tournament quarters and semis.

Sunday, September 13 – 11:00 AM

  • FINALS of both brackets.
BUT PLEASE NOTE:
Due to a smaller draw than anticipated, there is an chance that this tournament could finish on Saturday and if all remaining players are in agreement, we could choose to play the final on Saturday night, which would save on travel expenses for out-of-town players and venue costs, thus increasing the prize pool. Time considerations will come into play, but this may be an option.

 

Alberta Billiards & Snooker Association – Annual General Meeting | 12 PM Sunday

An opportunity to meet and offer feedback to the association regarding cue sports in Alberta will occur at 12 PM on Sunday at the venue, regardless of whether or not the tournament has come to a close. If the tournament is over, you are invited to come down and enjoy some complimentary snooker on the tables until around 4pm when the meeting comes to a close.

 

 

May 14

2015 Alberta Snooker Championship – Match Schedule & Draw

This Friday, May 15th, the 2015 Alberta Snooker Championship will once again be contested at The Ranchmen’s Club in Calgary!

A full field of 24 players have signed up for this event and the winner will be crowned provincial champion and be allocated one paid spot to the 2015 Canadian Snooker Championships, held in Toronto June 7-14 at The Corner Bank

 


 

MATCH SCHEDULE Round-Robin Stage

Friday, May 15th – 5:30 PM (doors open at 5:00 PM) – GROUP D MATCHES

Group D consists of:

  1. Peter Terpstra
  2. Jesse Nowak
  3. Jody Thornton
  4. Muhammad Ali Rana
  5. Darrell Stephens
  6. Jared Bottorff

The players listed above are expected to arrive at the venue no later than 5:30 PM on Friday to guarantee avoiding any forfeit matches.

Saturday, May 16th – 8:45 AM GROUP B & C MATCHES

Group B consists of:

  1. Tom Finstad
  2. Jim Whittaker
  3. Ken Bartko
  4. Michel Mauviel
  5. Earl MacMaster
  6. Rana Khan

The players listed above are expected to arrive at the venue no later than 8:45 AM on Saturday afternoon to guarantee avoiding any forfeit matches.

Group C consists of:

  1. Warren Saffel
  2. Brad Grierson
  3. Gordon Galenza
  4. Richard Strand
  5. Cliff Johnson
  6. Arsalan Jami

The players listed above are expected to arrive at the venue no later than 8:45 AM on Saturday morning to guarantee avoiding any forfeit matches.

 

Saturday, May 16th – 5:30 PM GROUP A MATCHES

Group A consists of:

  1. Paul Potier
  2. Rodney Yim
  3. Bill Cormylo
  4. Randy Albrecht
  5. Ed Sych
  6. Omair Ahmed

The players listed above are expected to arrive at the venue no later than 5:30 PM on Saturday evening to guarantee avoiding any forfeit matches.

 


 

Knockout Stage – Sunday May 17th 

10:00 AMQUARTERFINALS

12:30 PMSEMI-FINALS

4:00 PMFINAL

The final will be staged no earlier than 4:00 PM. If the semi-finals have not yet been completed, the final match will begin shortly thereafter. The final will be staged over a Best of 9 frames, with all other knockout matches played over a Best of 7.

 

 

Registration Fees & Venue


ENTRY FEE: $100
Annual Association Membership Fee*: $25

*The provincial association fee does not apply if you have already played to play in a ranking event during the 2014/2015 season.

Registration fees will be collected at the venue before you play your first match. No player will be allowed on a table before their registration fee is paid. Any failure to arrive at the venue on time for a match awards your opponent a walkover victory.

DRESS CODE REMINDER

All players shall adhere to the observed dress code, stipulating the following requirements:

  • SHIRTS: Must have a collar, must not be ripped or torn and bears no offensive slogans or material.
  • PANTS: Must be of a neat, casual appearance, bearing no offensive material. Denim or track pants are not permitted.
  • FOOTWEAR: No running shoes or sandals/thongs.
  • HATS/CAPS: Hats are not permitted.
  • Optional: Bowtie and waistcoat/cummerbund may be worn at the players’ discretion.

 

If you have any other questions, please e-mail albertasnooker@gmail.com or contact Randall Morrison at 403-399-1972.

Apr 10

2015 AQS4 Calgary | Draw & Match Schedule

AQS4

APRIL 11-12, 2015

 Calgary, AB

Leather Pocket Billiards – 3715 Edmonton Tr. NE
Play begins at 9:30 AM 



The 2015 Alberta Qualifying Series concludes with 2015 AQS4, featuring 23 registered players that will be split into four round-robin groups. The top two players in their group advance to the knockout round Sunday April 12th. 

DRAW & MATCH SCHEDULE

REGISTRATION – 9:15 AM

Morning Session

GROUP A & C – BEGINS AT 9:30 AM

Evening Session

GROUPS B & D – BEGINS AT APPROXIMATELY 2:30 PM

GROUP ASSIGNMENTS

GROUP A
GROUP B
GROUP C
GROUP D
Paul Potier
Dwayne Anderson
Chase Cyr
Barry Hooey
Stephen Truong
Warren Saffel
Rodney Yim
Bill Cormylo
Michel Mauviel
Kevin Cardinal
Arsalan Jami
Peter Terpstra
Brad Grierson
Gordon Galenza

Muhammad Ali Rana
Mike Shestak
Rob Cardinal
Jesse Nowak
Jim Whittaker
Brent Balog
Randall Morrison
Jack Cook
Jared Bottorff

All round-robin matches for this event will be frames.

PLEASE NOTE:
Times are approximations only and it is likely that schedules will be undergo some changes during the event on the basis of table availability. (This is also why some estimated times may appear to have a player booked into two matches simultaneously, for example.)

CLICK HERE TO VIEW THE APPROXIMATE SCHEDULE

GROUP B & D PLAYERS

Players scheduled to play in the 2:30 PM session are not required to be at the venue at 9:30 AM when the tournament begins, but are encouraged to arrive earlier than your posted match time in the event that the morning groups finish with time to spare.

Mar 06

2015 AQS3 | Draw & Match Schedule

AQS3

MARCH 7-8, 2015

 Red Deer, AB

The Corner Pocket – C1-2310 50th Ave.
Play begins at 10:00 AM 



The 2015 Alberta Qualifying Series continues with 2015 AQS3, featuring 18 registered players that will be split into four round-robin groups. The top two players in their group advance to the knockout round Saturday March 8th. 


DRAW & MATCH SCHEDULE

REGISTRATION – 10:00 AM

Morning Session

GROUP C & D – BEGINS AT 10:15 AM

Evening Session

GROUPS A & B – BEGINS AT APPROXIMATELY 4:00 PM

GROUP ASSIGNMENTS

GROUP A
GROUP B
GROUP C
GROUP D
Tom Finstad
Ken Bartko
Gordon Galenza
Terry Steinke
David Kutney
Dwayne Anderson
Brent Balog
Muhammad Asim Ghani
Jared Bottorff
Peter Terpstra
Jim Whittaker
Scott Robinson
Mike Shestak
Brad Grierson
Rodney Yim
Ron Posehn
Red Gallant
Ron Dumont

All round-robin matches for this event will be a Best of 3 frames.

PLEASE NOTE:
Times are approximations only and it is likely that schedules will be undergo some changes during the event on the basis of table availability. (This is also why some estimated times may appear to have a player booked into two matches simultaneously, for example.)

CLICK HERE TO VIEW THE APPROXIMATE SCHEDULE

GROUP A & B PLAYERS

Players scheduled to play in the 4:00 PM session are not required to be at the venue at 10:00 AM when the tournament begins, but are encouraged to arrive earlier than 4:00 PM in the event that the morning groups finish with time to spare.

Feb 06

2015 AQS2 | Draw & Match Schedule

AQS2

FEBRUARY 7-8, 2015

 Red Deer, AB

The Corner Pocket – C1-2310 50th Ave.
Play begins at 10:30 AM 



The 2015 Alberta Qualifying Series continues with 2015 AQS2, featuring 20 registered players that will be split into four round-robin groups. The top two players in their group advance to the knockout round Saturday February 8th. 


DRAW & MATCH SCHEDULE

REGISTRATION – 10:00 to 10:30 AM

ROUND-ROBIN PLAY – BEGINS AT 10:30 AM

GROUP ASSIGNMENTS

GROUP A
GROUP B
GROUP C
GROUP D
Tom Finstad
Chase Cyr
Dwayne Anderson
Randy Albrecht
Cliff Johnson
Peter Terpstra
Brad Grierson
Gordon Galenza
Ron Posehn
Darrell Stephens
David Kutney
Jim Whittaker
Ken Bartko
Joel Patterson
Steve Wilton
Jesse Nowak
Rodney Yim
Jody Thornton
Brent Balog
Red Gallant

 

PLEASE NOTE:
Times are approximations only and it is likely that schedules will be undergo some changes during the event on the basis of table availability. (This is also why some estimated times may appear to have a player booked into two matches simultaneously, for example.)

CLICK HERE TO VIEW THE APPROXIMATE SCHEDULE

Jan 02

2015 AQS1 | Draw & Match Schedule

AQS1

JANUARY 3-4, 2015

 Calgary, AB

Leather Pocket Billiards – 3715 Edmonton Tr. NE
Play begins at 11:00 AM 



The 2015 Alberta Qualifying Series begins with 2015 AQS1, featuring 21 registered players that will be split into four round-robin groups. The top two players in their group advance to the knockout round tomorrow, Sunday January 4th. 


DRAW & MATCH SCHEDULE

REGISTRATION – 11:00 AM

AFTERNOON SESSION – Groups A and C – PLAY BEGINS AT 11:15 AM

EVENING SESSION – Groups B and D – PLAY BEGINS AT 3:00 PM

 

GROUP ASSIGNMENTS

GROUP A
(11 AM)
GROUP B
(3 PM)
GROUP C
(11 AM)
GROUP D
(3 PM)
Warren Saffel
Bill Cormylo
Chase Cyr
Jody Thornton
Mike Wasyliw
David Kutney
Rodney Yim
Richard Strand
Barry Hooey
Steve Wilton
Paul Potier
Cliff Johnson
Gordon Galenza
Randy Albrecht
Johny Andric
Jesse Nowak
Brian Butler
Ken Bartko
Scott Robinson
Darryl Stephens
Brian Sutherland 

 

PLEASE NOTE:
Times are approximations only and it is likely that schedules will be undergo some changes during the event on the basis of table availability. (This is also why some estimated times appear to have a player booked into two matches simultaneously, for example.)

CLICK HERE TO VIEW THE APPROXIMATE SCHEDULE

Players scheduled to play in the 3:00 PM session are not required to be at the venue at 11:00 AM when the tournament begins, but are encouraged to arrive earlier than 3:00 PM in the event that the morning groups finish with time to spare.